Czasy się zmieniają, świadomość młodzieży, dostęp do internetu zwiększają się lawinowo a jednak mity i legendy o egzaminach na prawo jazdy funkcjonują nieprzerwanie od lat. W poniższym tekście postaramy się obalić większość z nich.
Egzamin teoretyczny
Ilość pytań egzaminacyjnych
Jeżeli są jeszcze osoby, które wierzą w utajnioną bazę pytań to zapewniam, iż jest to informacja dawno zdezaktualizowana. Na dzień dzisiejszy na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pod adresem http://mib.gov.pl/2-56602b87ef691.htm znajduje się pełna, oficjalna kolekcja pytań na wszystkie kategorie prawa jazdy, które na egzaminach wykorzystują Ośrodki Ruchu Drogowego w całym kraju. Niestety dla zwykłego Kowalskiego jest ona praktycznie bezużyteczna, ponieważ są one wymieszane kategoriami oraz brakuje do nich wskazań prawidłowych odpowiedzi. Na szczęście są ludzie, którzy profesjonalnie, skrupulatnie analizują i opisują każde oraz przydzielają do odpowiedniej kategorii np wydawnictwo zdajtesty.pl. Korzystając z owoców pracy takich programistów nie musimy się martwić również o sugerowaną nam np. przez znajomych ilość pytań oraz aktualność bazy (nowe pytania są dodawane lub stare usuwane co parę miesięcy przez Ministerstwo).
Absurdalność pytań egzaminacyjnych
Legendarne pytania:
Jakie wymiary ma naklejka kontrolna naklejana na przednią szybę samochodu?
A ) 4×8 cm
B ) 3X9 cm
C) 5X10 cm
Jaka jest minimalna długość drążka do zmiany biegów?:
A: 9,4 cm
B: 10,2 cm
C: 12 cm
Jakie wymiary powinna mieć tablica rejestracyjna jednorzędowa?
A) 520×114 mm (także dla przyczep)
B) 305×214 mm (samochodowe dwurzędowe – tylko jako tylne)
C) 190×150 mm (motocyklowe i dla ciągników rolniczych)
Nie martwmy się, ponieważ takich pytań już w oficjalnych testach nie znajdziemy. To, że w ogóle się pojawiły jest pokłosiem utajnienia bazy pytań egzaminacyjnych w 2012 roku. Wtedy wiele firm, które miały mocną pozycję na rynku oraz nowe próbujące swoich sił, wydawały tysiące autorskich, przykładowych pytań, niekontrolowanych przez nikogo oraz w niektórych przypadkach o wątpliwej jakości merytorycznej i z rażącymi błędami. Co niektóre niestety trafiły później do oficjalnych testów na prawo jazdy. W obecnych czasach nawet jeżeli w testach znajdą się niefortunne pytania mamy pewność, że pochodzą one z oficjalnej bazy i w takim wydaniu się ich uczymy.
Uczenie się z egzaminu próbnego
Kolejny rażący błąd popełniany przez kursantów ale i również przez instruktorów, którzy nie przekazują wystarczającej ilości informacji swoim podopiecznym. „Zrobię egzamin 20 razy i idę zdać państwowy” – słyszymy często. Podczas ćwiczenia egzaminu próbnego nigdy nie zobaczymy wszystkich pytań z danej kategorii. Dzieje się tak, ponieważ egzamin losuje przypadkowe pytania z testu podstawowego i specjalistycznego, które mogą się często powtarzać. Jedynym skutecznym sposobem jest szczegółowa i drobiazgowa analiza wszystkich pytań z działu „Nauka”. Na kategorię B w tym momencie to prawie 2000 pytań. Gwarancję zdanego egzaminu determinują systematyczność oraz wybór odpowiedniej platformy np wydawnictwo zdajtesty.pl.
Niedługo ciąg dalszy na temat egzaminu praktycznego.