MITY O EGZAMINIE TEORETYCZNYM

 

Czasy się zmieniają, świadomość młodzieży, dostęp do internetu zwiększają się lawinowo a jednak mity i legendy o egzaminach na prawo jazdy funkcjonują nieprzerwanie od lat. W poniższym tekście postaramy się obalić większość z nich.

Egzamin teoretyczny

Ilość pytań egzaminacyjnych

Jeżeli są jeszcze osoby, które wierzą w utajnioną bazę pytań to zapewniam, iż jest to informacja dawno zdezaktualizowana. Na dzień dzisiejszy na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pod adresem http://mib.gov.pl/2-56602b87ef691.htm znajduje się pełna, oficjalna kolekcja pytań na wszystkie kategorie prawa jazdy, które na egzaminach wykorzystują Ośrodki Ruchu Drogowego w całym kraju. Niestety dla zwykłego Kowalskiego jest ona praktycznie bezużyteczna, ponieważ są one wymieszane kategoriami oraz brakuje do nich wskazań prawidłowych odpowiedzi. Na szczęście są ludzie, którzy profesjonalnie, skrupulatnie analizują i opisują każde oraz przydzielają do odpowiedniej kategorii np wydawnictwo zdajtesty.pl. Korzystając z owoców pracy takich programistów nie musimy się martwić również o sugerowaną nam np. przez znajomych ilość pytań oraz aktualność bazy (nowe pytania są dodawane lub stare usuwane co parę miesięcy przez Ministerstwo).

www.zdajtesty.pl

dziewczyna

Absurdalność pytań egzaminacyjnych

Legendarne pytania:

Jakie wymiary ma naklejka kontrolna naklejana na przednią szybę samochodu?

A ) 4×8 cm

B ) 3X9 cm

C) 5X10 cm

Jaka jest minimalna długość drążka do zmiany biegów?:

A: 9,4 cm

B: 10,2 cm

C: 12 cm

Jakie wymiary powinna mieć tablica rejestracyjna jednorzędowa?

A) 520×114 mm (także dla przyczep)

B) 305×214 mm (samochodowe dwurzędowe – tylko jako tylne)

C) 190×150 mm (motocyklowe i dla ciągników rolniczych)

drazek

Nie martwmy się, ponieważ takich pytań już w oficjalnych testach nie znajdziemy. To, że w ogóle się pojawiły jest pokłosiem utajnienia bazy pytań egzaminacyjnych w 2012 roku. Wtedy wiele firm, które miały mocną pozycję na rynku oraz nowe próbujące swoich sił, wydawały tysiące autorskich, przykładowych pytań, niekontrolowanych przez nikogo oraz w niektórych przypadkach o wątpliwej jakości merytorycznej i z rażącymi błędami. Co niektóre niestety trafiły później do oficjalnych testów na prawo jazdy. W obecnych czasach nawet jeżeli w testach znajdą się niefortunne pytania mamy pewność, że pochodzą one z oficjalnej bazy i w takim wydaniu się ich uczymy.

 

Uczenie się z egzaminu próbnego

Kolejny rażący błąd popełniany przez kursantów ale i również przez instruktorów, którzy nie przekazują wystarczającej ilości informacji swoim podopiecznym. „Zrobię egzamin 20 razy i idę zdać państwowy” – słyszymy często. Podczas ćwiczenia egzaminu próbnego nigdy nie zobaczymy wszystkich pytań z danej kategorii. Dzieje się tak, ponieważ egzamin losuje przypadkowe pytania z testu podstawowego i specjalistycznego, które mogą się często powtarzać. Jedynym skutecznym sposobem jest szczegółowa i drobiazgowa analiza wszystkich pytań z działu „Nauka”. Na kategorię B w tym momencie to prawie 2000 pytań. Gwarancję zdanego egzaminu determinują systematyczność oraz wybór odpowiedniej platformy np wydawnictwo zdajtesty.pl.

 

Niedługo ciąg dalszy na temat egzaminu praktycznego.

prawo

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.