Ministerstwo bierze się za ronda. Koniec wojny zwolenników i przeciwników kierunkowskazów?

Dwa wyroki sądów (Gliwice, Lublin) wskazujące na niewłączanie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, choć nieprawomocne, pobudziły  na nowo dyskusje specjalistów w całym kraju.

Pierwsza teoria opowiada się za zaliczeniem “ronda” do kategorii zwykłych skrzyżowań tyle, że z inną organizacją ruchu – realnie patrząc na skrzyżowanie wyraźnie zmieniamy kierunek ruchu pojazdu np. w lewo, więc zasadnym jest sygnalizowanie tego manewru zanim do niego przystąpimy (rysunek poniżej).

zdajtesty.pl

Drugi ruch społeczny opierający się na zapiskach ze szkolenia młodych funkcjonariuszy w ośrodkach szkoleniowych Polskiej Policji definiuje “rondo” jako przedłużenie jezdni po której się poruszamy –   kierunek ruchu  zmieniamy dopiero wybierając jeden ze zjazdów z tej jezdni w prawo (patrz rysunek poniżej).

zdajtesty.pl

Trzeci rodzaj poglądów kategoryzuje rodzaje “rond” i wg nich rozróżnia odmienne zachowania na rondach klasycznych jednopasowych, wielopasowych, półturbinowych, turbinowych, z sygnalizacją świetlną oraz bierze pod uwagę ich rozplanowanie przestrzenne i kąty zjazdów.

rondo z sygnalizacją

Rondo z sygnalizacją świetlną (ze względu na brak kąta zjazdowego sugerowany zjazd z ronda bez użycia prawego kierunkowskazu)

zdajtesty.pl

Rondo półturbinowe (opuszczenie skrzyżowania z bezkolizyjnym pierwszeństwem i narzuconym pasem ruchu, więc włączenie prawego kierunkowskazu jest bezzasadne)

 

zapowiedź rzecznika resortu: “Ministerstwo Infrastruktury przeanalizuje pojawiające się wątpliwości oraz rozbieżności w interpretacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczące poruszania się przez kierujących pojazdami na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym i rozważy zasadność podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie”.

ILUSTRACJE POCHODZĄ Z MOJEGO AUTORSKIEGO PODRĘCZNIKA “Zdaj testy i egzamin praktyczny. Prawo jazdy kat. B.”

Autor artykułu bazuje na wiedzy i informacjach od specjalistów z branży. W żaden sposób nie sugeruje żadnej z metod poruszania się po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.