Pijany kierowca zabił 5 osób -Minister Zbigniew Ziobro oświadczył o zaostrzeniu przepisów stosowanych wobec pijanych kierowców.

W minioną niedzielę, czyli 28 maja 2023r. , miało miejsce tragiczne zdarzenie drogowe w miejscowości Borsycka. W wyniku tego wypadku śmierć poniosło pięć osób, a jedna osoba została poważnie ranna i przewieziona do szpitala. Według ustaleń prokuratury, 37-letni Piotr M. został uznany za sprawcę tego zdarzenia. Niemniej jednak, Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim podjął decyzję o niearesztowaniu go tymczasowo. W związku z tą sytuacją, Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział, że przepisy dotyczące kar dla pijanych kierowców zostaną zaostrzone.

Nie jest rzadkością, że osoby podejrzane o przestępstwa, takie jak spowodowanie wypadku drogowego, próbują uniknąć tymczasowego aresztowania, powołując się na swoje złe zdrowie. W odpowiedzi na tę sytuację, Minister Zbigniew Ziobro ogłosił plan wprowadzenia zmian w przepisach, mających na celu wyeliminowanie takich praktyk. Rzecznik resortu poinformował również, że wydano polecenie, aby w trakcie prac nad zmianami w Kodeksie Karnym zaostrzyć karę dla osób, które dopuszczają się takiego strasznego czynu jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Obecnie za to przestępstwo grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, jednak zapowiedziano zmianę, która podniesie ten wymiar kary do 5-20 lat. Ministerstwo przypomniało również, że wkrótce wejdą w życie przepisy umożliwiające konfiskatę pojazdów pijanych kierowców. W specjalnym komunikacie czytamy również, że Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, wyda instrukcję, aby w podobnych przypadkach prokuratura zawsze rozważała możliwość najcięższej kwalifikacji prawnej, jaką jest zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!