Kogo dotyczy konieczność wymiany prawa jazdy w 2023 roku? Niebawem nastąpi koniec obowiązywania dokumentów bezterminowych.

W roku 2023 osoby, których prawa jazdy wygasają, będą musiały je wymienić. Istnieją również dodatkowe sytuacje, w których konieczna będzie wymiana prawa jazdy. Dotyczy to osób, które zmieniły swoje imię lub nazwisko, oraz tych, które zgubiły swoje prawo jazdy. Niektórzy kierowcy będą musieli również przejść specjalne badania lekarskie. Krótszy okres ważności prawa jazdy, wynoszący 5 lat, dotyczy kategorii C1, C1+E, C+E, C, D, D1, D1+E oraz D+E, a także kierowców z ograniczeniami zdrowotnymi. Ważne jest jednak zrozumienie, że utrata ważności prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów. Nie ma potrzeby ponownego uczestnictwa w kursach lub egzaminach.

Kiedy konieczna jest wymiana prawa jazdy bezterminowego?

Osoby, które mają prawa jazdy wydane przed 18 stycznia 2013 roku, muszą wymienić je na nowy wzór prawa jazdy zgodnie z aktualnymi przepisami. Wymiana ta będzie odbywać się w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.

Jakie konsekwencje prawne grożą za posiadanie nieważnego prawa jazdy?

Kierowanie pojazdami bez ważnego prawa jazdy jest surowo karane, dlatego warto unikać opóźnień w jego wymianie. Jeżeli podczas kontroli okarze się, że prawo jazdy kierowcy straciło ważność, zostanie potraktowany tak, jakby nigdy nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z polskimi przepisami, za to przewinienie grozi kara finansowa w wysokości od 1500 do nawet 5000 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, roztargnieni kierowcy mogą być zobligowani do zapłaty nawet 30 tysięcy złotych. W najbardziej skrajnych przypadkach możliwe jest również nałożenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!