Kiedy ma wejść w życie bezpłatność korzystania z autostrad w Polsce?
Począwszy od 1 lipca 2023 roku, planuje się zniesienie opłat za korzystanie z autostrad zarządzanych przez GDDKiA w Polsce. Obecnie trwają debaty w Senacie nad proponowaną zmianą ustawy w celu wprowadzenia tego zapisu. Celem jest umożliwienie Polakom podróżowania bezpłatnie po tych dwóch dotychczasowo płatnych odcinkach autostrad już od lipca.
W projekcie nowelizacji ustawy chodzi głównie o autostrady państwowe, które są zarządzane przez GDDKiA. Natomiast w przypadku prywatnych autostrad obowiązują obecnie umowy, które rząd zamierza negocjować z koncesjonariuszami, aby ustalić zasady zmiany tych umów.
Dodatkowo, od 1 stycznia 2024 roku wszystkie państwowe autostrady w Polsce mają być udostępnione bezpłatnie, zgodnie z wypowiedzią wiceministra funduszy, Marcina Horały, na antenie TVN24.
Kto będzie mógł korzystać z darmowych autostrad?
Projekt zakłada, że korzystanie z darmowych autostrad będzie dostępne dla pojazdów samochodowych o masie całkowitej do 3,5 tony, czyli głównie samochodów osobowych i motocykli. Dotyczyć to będzie odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Autostrady w Polsce, które na których obecnie pobierane są opłaty.
Zarządzane przez GDDKiA (Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad):
- A2 Konin – Stryków,
- A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica).
Zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy:
- A1 Rusocin – Nowa Wieś (AmberOne – GTC),
- A2 Świeck – Konin z wyłączeniem odcinka między węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód (Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A.),
- A4 Katowice – Kraków (Stalexport Autostrada Małopolska SA).