Otwarcie tunelu pod rzeką Świną w Świnoujściu – nowa era w połączeniu wysp Uznam i Wolin

Otwarcie tunelu pod rzeką Świną w Świnoujściu, które miało miejsce 30 czerwca 2023, przynosi znaczące usprawnienia w połączeniu komunikacyjnym między wyspami Uznam i Wolin. Uroczystość otwarcia odbyła się w tunelu po stronie wyspy Wolin o godzinie 12.

Tunel, który jest przeznaczony dla kierowców, został otwarty w piątkowy wieczór, po zakończeniu uroczystości. Natomiast autobusy mogą korzystać z tunelu od soboty, 1 lipca.

Koszt budowy tunelu wyniósł ponad 912 milionów złotych, z czego ponad 775 milionów złotych pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej. Pozostałą część sfinansowało miasto Świnoujście ze swojego budżetu.

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce, które znajduje się na 44 wyspach. Dwoma największymi wyspami są Uznam i Wolin. Dotychczas jedynym połączeniem między tymi wyspami a resztą Polski były tylko dwie przeprawy promowe, co często prowadziło do długich kolejek, szczególnie w sezonie letnim.

Tunel pod rzeką Świną jest już w pełni gotowy. Jest to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce o długości 1484 metrów, z odcinkami wykonanymi metodami stropowymi o łącznej długości 1780 metrów.

Trasa tunelu w Świnoujściu rozpoczyna się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej. Następnie trasa stopniowo zagłębia się równolegle do tej ulicy, przechodzi pod ulicą Karsiborską i skręca na północ w kierunku cieśniny Świny obok oczyszczalni ścieków. Przekroczenie rzeki Świny następuje pomiędzy terenami Poltramp Yard i Bazy Paliw Płynnych po stronie wyspy Uznam, a terenem nabrzeża Energopol S.A. na wyspie Wolin, w pobliżu Bazy Promów Morskich. Dalej trasa przebiega w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie przez pas terenu między ulicą Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR, będącym częścią Terminala Promowego. Wyjście na powierzchnię znajduje się około 300 metrów przed skrzyżowaniem ulic Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej. Ostatni odcinek trasy znajduje się na skrzyżowaniu ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Otwarcie tunelu pod rzeką Świną stanowi ogromne ułatwienie dla mieszkańców i turystów, eliminując długie oczekiwania na promie i poprawiając płynność ruchu na tym obszarze. Nowa przeprawa zapewnia szybsze i bardziej wygodne połączenie między wyspami Uznam i Wolin, przyczyniając się do rozwoju komunikacji w rejonie Świnoujścia.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!