Jak przygotować auto do jesieni: Poradnik dla Kierowców

Jesień to wyjątkowo wymagająca pora roku dla kierowców. Liście na ulicach tworzą śliską nawierzchnię, a odbijające się od mokrych dróg słońce może oślepiać. Nie wspominając już o zaparowanych szybach i wyższej wilgotności, która może powodować problemy z elektryką w samochodzie. Dlatego też warto przyjrzeć się, jak odpowiednio przygotować auto do jesieni. Oto nasz poradnik:

1. Szyby: Zaparowane szyby to zmora jesieni. Aby im zapobiec, utrzymuj czystość wewnątrz samochodu, ponieważ wilgoć osadza się na szybach. Możesz także użyć specjalnego preparatu antyzaparowego lub nawet pianki do golenia, aby zapobiec parowaniu. Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu wycieraczek szyb oraz o zachowaniu czystości nawiewów, które mogą zbierać brudy i wilgoć.

2. Światła: Jesienią dni robią się krótsze, a zmrok nadchodzi szybciej. To oznacza, że używanie świateł w samochodzie staje się bardziej częste. Dlatego też zadbaj o to, żeby były one odpowiednio ustawione. Należy sprawdzić, czy lampy świecą prawidłowo i czy klosze nie są zaparowane. Zużyte żarówki również warto wymienić. Ponadto, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu świateł przeciwmgielnych, które mogą być niezbędne podczas mglistych jesiennych dni.

3. Opony: Głębokość bieżnika opon jest kluczowa, zwłaszcza podczas deszczu. Odpowiada ona za odprowadzanie wody z powierzchni drogi i zapobiega zjawisku aquaplaningu, które jest niebezpieczne. Sprawdź stan bieżników na oponach i pamiętaj, że zimą warto rozważyć przejście na opony zimowe dla lepszej przyczepności na śliskiej nawierzchni.

4. Wycieraczki: Zarówno wycieraczki na szybach, jak i te pod nogami, są ważne podczas jesiennej jazdy. Jesienią deszcz jest częstym zjawiskiem, więc warto inwestować w nowe wycieraczki, jeśli stare już nie spełniają swojej roli. Upewnij się, że wycieraczki nie piszczą, nie pozostawiają smug ani nie mają problemów z usuwaniem wody. Dodatkowo, uzupełnij płyn do spryskiwaczy o wersję zimową, aby uniknąć zamarzania.

5. Elektryka: W jesiennej wilgotności problemy z elektryką mogą się nasilać. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy awarii, nie zwlekaj z naprawą. Zabezpiecz odsłonięte styki, oczyszczaj połączenia i sprawdzaj kable. Unikaj sytuacji, w których woda mogłaby zaszkodzić elektryce.

6. Systemy wspomagające: ABS, ASR i ESP to systemy, które pomagają w utrzymaniu przyczepności podczas jazdy. Jesienią, gdy na drogach pojawiają się kałuże i liście, te systemy są szczególnie przydatne. Sprawdź ich działanie na bezpiecznym placu, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

7. Hamulce: Przed sezonem jesienno-zimowym sprawdź stan hamulców, włączając płyn hamulcowy. Ze względu na wilgotność powietrza, płyn hamulcowy może wchłaniać wodę, co wpływa na jego jakość. Nie zapominaj o regularnych kontrolach klocków hamulcowych i tarcz.

8. Podwozie: Choć w Polsce nie jest obowiązkowe, zabezpieczenie antykorozyjne podwozia może zapobiec korozji. Warto rozważyć przegląd podwozia i odnowienie powłoki antykorozyjnej, aby samochód był gotowy na jesienne opady deszczu i błota.

9. Wnętrze: Czystość wnętrza jest równie ważna jak stan techniczny samochodu. Wywietrz samochód, odkurz go i w razie potrzeby użyj środków do czyszczenia tapicerki. Pamiętaj również o czyszczeniu nawiewów, aby uniknąć przykrych zapachów.

10. Ostrożność na drodze: Przygotowanie samochodu do jesieni to jedno, ale równie ważne jest odpowiednie zachowanie na drodze. Jadąc w deszczu lub po śliskiej nawierzchni, dostosuj prędkość i zachowuj większą ostrożność. Unikaj nagłego hamowania i skręcania.

Podsumowując, przygotowanie samochodu do jesieni to kluczowy krok w zapewnieniu sobie bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Nie zapominaj również o własnym podejściu i ostrożności na drodze. Jesień może być wymagająca, ale odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci cieszyć się bezpieczną podróżą przez ten piękny sezon.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!