Nowy odcinkowy pomiar prędkości (OPP) na autostradzie A2 koło Poznania

Dla kierowców korzystających z autostrady A2 w okolicach Poznania, nadchodzi kolejna zmiana w kwestii monitorowania prędkości. Już wkrótce, bo możliwie już w listopadzie 2023 roku, zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości (OPP) na fragmencie tej trasy między węzłami Poznań Komorniki i Poznań Krzesiny.

Informacje o nadchodzącym OPP potwierdzają przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska, odpowiedzialnej za ten koncesyjny fragment autostrady A2. Prace przygotowawcze, w tym ustawienie konstrukcji, na których zostaną zainstalowane urządzenia pomiarowe, rozpoczęły się w połowie września bieżącego roku.

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A2 będzie działał na podobnych zasadach, co inne systemy tego typu w Polsce. Monitorowanie prędkości będzie odbywać się we współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego (GITD), który otrzymywać będzie informacje o pojazdach przekraczających dopuszczalną prędkość. GITD będzie odpowiedzialny za egzekucję wykroczeń.

Nowy OPP na autostradzie A2 objąć będzie odcinek, na którym obowiązuje podstawowy limit prędkości wynoszący 140 km/h. Oznacza to, że kierowcy będą mieli możliwość jazdy z tą prędkością, jednak zainstalowany system monitoringu będzie rejestrował i egzekwował przekroczenia tego limitu.

Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska, informuje, że cały system OPP rozpocznie działanie po zalegalizowaniu i przetestowaniu go. Pierwsze pomiary prędkości mogą już zostać przeprowadzone w listopadzie tego roku, co oznacza, że kierowcy korzystający z tego odcinka autostrady A2 powinni być gotowi na zachowanie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w egzekwowaniu ograniczeń prędkości na drogach. Wprowadzenie go na autostradzie A2 ma na celu poprawę bezpieczeństwa na tej trasie i zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Kierowcy korzystający z tej trasy powinni być świadomi nadchodzących zmian i dostosować swoją jazdę do obowiązujących przepisów.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!