Foteliki, przewożenie dzieci – Co jest ważne, wzrost, waga czy wiek?

W pojeździe osobowym, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Fotelik bezpieczeństwa
Inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci (podstawka samochodowa)

Inne urządzenie przydtrzymujące dla dzieci (nosidełko)

Inne rządzenie przytrzymujące dla dzieci (wg producenta bezpiecznie zastępuje fotelik i podstawkę)

Autonomiczny system mocowania fotelików w samochodzie bez użycia pasów bezpieczeństwa. Dwa sztywne elementy mocujące związane są z podstawą fotelika. Zatrzaskują się one na uchwytach isofix, które znajdują się w samochodzie pomiędzy oparciem a siedziskiem fotela.

Zezwala się na przewożenie w pojeździe, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Dziecko mające powyżej 135 cm oraz jeżeli spełnia warunki o dużej masie i wzroście (niestosownej do wieku) może jeździć na tylnym siedzeniu bez fotelika.
Przepis nie dotyczy przedniego fotela pasażera – stosujemy wtedy zapis o dziecku do 150 cm

Zezwala się na przewożenie w pojeździe na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Przykład braku miejsca dla trzeciego fotelika

Zabrania się:
• Przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka.

Jeżeli chcemy tak przewozić dziecko musimy wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera specjalnym kluczem lub przyciskiem


• Przewożenia przez kierującego dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące.


• Przewożenia przez kierującego na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!