Kary punktowe zostaną anulowane według nowych zasad.

W ostatnim czasie kierowców dotknęły nie tylko znaczne podwyżki mandatów, ale również nowy system punktów karnych, który obowiązuje od 17 września 2022 roku. Ten nowy system przewiduje nawet 15 punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia. To oznacza, że kierowcy muszą się przygotować na surowe konsekwencje, jeśli będą przekraczać dozwoloną prędkość o 70 km/h, prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, wyprzedzać na przejściach dla pieszych lub nie ustąpić pierwszeństwa na nich, lub też nie zatrzymać się podczas kontroli drogowej. Biorąc pod uwagę limit 24 punktów karnych, wystarczy popełnić dwa wykroczenia karane 15 punktami karnymi (lub jedno i drugie, za które otrzymamy 10 punktów karnych), aby stracić prawo jazdy. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza dla młodych kierowców, czyli tych posiadających prawo jazdy krócej niż rok, ponieważ oni mają tylko 20 punktów karnych do wykorzystania.

Termin wygaśnięcia punktów karnych

Nowa wersja prawa, oprócz zwiększenia liczby punktów karnych za pojedyncze wykroczenie, wprowadziła również wydłużenie okresu, przez który punkty karne są obowiązujące. Wcześniej było to jedno rok, ale od września 2022 roku wzrosło to do dwóch lat. Co gorsza, proces przedawnienia punktów karnych nie zaczyna się od momentu otrzymania mandatu za wykroczenie, ale dopiero po opłaceniu mandatu. Na początku będą usuwane punkty za starsze wykroczenia.

Wygaśnięcia punktów karnych

W połowie kwietnia 2023 roku została przyjęta nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada przywrócenie rocznego terminu obowiązywania punktów karnych oraz wprowadzenie kursów redukujących punkty karne. Obecnie kierowcy nie mają możliwości usunięcia choćby kilku punktów z konta. Planowane szkolenia, które będą ponownie organizowane w WORD-ach, pozwolą kierowcom pozbyć się 6 punktów karnych, ale będą mieli możliwość przystąpienia do nich tylko raz na pół roku. Na razie nie jest znana wysokość opłat za te kursy. Więcej szczegółów prawdopodobnie poznamy w okresie między latem a jesienią 2023 roku.

W jaki sposób można sprawdzić swoje punkty karne?

Każdy kierowca ma możliwość wygodnego i bezpłatnego sprawdzenia liczby posiadanych punktów karnych. Istnieją dwie metody uzyskania tych informacji. Pierwsza opcja to udanie się do najbliższego komisariatu policji, gdzie funkcjonariusze bezpłatnie udzielą odpowiedzi na pytanie dotyczące liczby punktów karnych. Dla osób preferujących korzystanie z usług internetowych, istnieje odpowiednia opcja dostępna na stronie gov.pl w dziale „Kierowcy i pojazdy”, w sekcji „Sprawdź swoje punkty karne”. Aby sprawdzić punkty karnych, należy zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!