Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o kierujących, dzięki której kierowcy kat. B z co najmniej 3 letnim stażem będą mogli poruszać się również pojazdem trójkołowym bez ograniczeń pojemności skokowej.
Przyjrzyjmy się definicji motocykla z ustawy prawo o ruchu drogowym:
45) motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;
czyli motocykl to:
- motocykl dwukołowy powyżej 50 cm3
- motocykl z bocznym wózkiem – wielośladowy powyżej 50 cm3
- pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół powyżej 50 cm3
Wynika z tego, że pojazd trójkołowy mieści się w ustawowej definicji motocykla.
ART. 6.2 punkt 3 ustawy o kierujących.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.
Zapis w ustawie o kierujących do tej pory zezwalał na poruszanie się posiadającym kategorię B wszelkimi motocyklami z ograniczeniem pojemności skokowej do 125 cm3. Czyli mogliśmy poruszać się również pojazdem trójkołowym o pojemności większej niż 50 cm3 i mniejszej niż 125 cm3.
Nowelizacja ustawy w takim razie zakłada zniesienie ograniczenia pojemności dla motocykla w jednym tylko wyjątku z definicji (nr 3). Niewiadomą jest czy pojazd trójkołowy wyjdzie z definicji motocykla i zostanie oddzielną definicją w ustawie PORD. Jeżeli ustawodawca zmieni punkt 6.2.3 UOK dodając zapis „oraz pojazdem trójkołowym” będzie to nielogiczne ze względu na dublujące się określenia motocykla i wprowadzi zamieszanie. Najprostszym rozwiązaniem byłaby zmiana w ustawie PORD i dodanie definicji, która mogła by brzmieć „pojazd trójkołowy – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 o symetrycznym rozmieszczeniu kół; – wtedy zapis miałby sens. Jednakże z oficjalnego komunikatu o nowelizacji znajdziemy tylko wzmiankę o zmianie samej ustawy o kierujących pojazdami.
Oficjalna informacja ze strony prezydenta RP:
Informacja w sprawie ustawy z dnia 4 października 2018 r.
o zmianie ustawy o kierujących pojazdami
Ustawa wprowadza zmiany, zgodnie z którymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy kategorii B będzie uprawniało jego posiadacza do kierowania także motocyklem trójkołowym, pod warunkiem posiadania prawa jazdy tej kategorii od co najmniej 3 lat. Dotychczas uprawnienie do kierowania każdym typem motocykla trójkołowego przysługiwało wyłącznie posiadaczowi prawa jazdy kategorii A (upoważniającego do prowadzenia motocykla), pod warunkiem ukończenia przez kierującego 21 roku życia).
Zmiana rozszerzająca uprawnienie do prowadzenia motocykli trójkołowych dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B (o ile posiadacz ma to prawo jazdy od 3 lat) uzasadniona jest uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Niektóre rodzaje niepełnosprawności wykluczają bowiem odbycie egzaminu na prawo jazdy kategorii A, pozwalając jednak na uzyskanie prawa jazdy kategorii B.
Ustawa wchodzi w życie z upływem 30 dni od dnia ogłoszenia.
MaFi