Przyczepy, kategorie. Kiedy ViaToll do osobówki?

Wbrew pozorom posiadając tylko kategorię prawa jazdy B i ciągnąc przyczepę do 750 kg możemy spodziewać się, że zacznie nas obowiązywać elektroniczna opłata ViaTOLL. Natomiast w innych przypadkach nie posiadając kategorii E możemy prowadzić naprawdę ciężkie zestawy. Poniżej podajemy przykłady konkretnych zestawów i obowiązujące przy nich kategorie i ewentualne dodatkowe opłaty elektroniczne. Przyjmujemy, że na grafikach pojazdy i przyczepy ważą dokładnie tyle ile jest pod nimi napisane.

Najpierw definicja systemu viaToll (e-myto) – działający w Polsce elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi. Opłata pobierana jest na wybranych odcinkach dróg i zasila Krajowy Fundusz Drogowy. Opłacie podlegają pojazdy samochodowe lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej. Pozostałe pojazdy mogą dobrowolnie przystąpić do systemu i regulować należność bezobsługowo zamiast płatności ręcznej w miejscach poboru opłat. Na system składają się bramy oraz urządzenia (zwane viaBOX i viaAUTO) umieszczone w pojazdach. Operatorami systemu zostali operatorzy kart paliwowych DKV i UTA, dzięki którym zaistniała możliwość dokonywania opłat drogowych również za przejazdy w innych państwach. Wybrany system typu DSRC funkcjonuje w oparciu o wydzieloną łączność radiową krótkiego zasięgu w pasmie 5,8 GHz.


Do prowadzenia zestawu w takiej konfiguracji wystarczy posiadanie kategorii B prawa jazdy. Całkowita waga to 4250 kg (czyli powyżej 3,5 t) więc obowiązuje elektroniczna opłata viaToll.
Do tego zestawu nie jest wymagana opłata viaToll i wystarczy sama kategoria B prawa jazdy.
W tym przypadku nie jest wymagana elektroniczna opłata viaToLL. Do prowadzenia zestawu wystarczy prawo jazdy kategorii B, ponieważ zestaw nie przekracza wagi 3500 kg.
Aby móc jeździć tym zestawem wymagany jest egzamin państwowy do uzyskania dodatkowego kodu 96 do prawa jazdy kaegorii B, ponieważ suma przekracza 3500 kg. Należy dodatkowo zarejestrować się i uiszczać opłaty elektroniczne w systemie viaToll.
Wymagany jest egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B + E oraz zarejestrowanie się w systemie viaToll. Masa przyczepy nie może przekroczyć 2600 kg.

W tym przypadku wymagana jest kategoria prawa jazdy C + E oraz wniesienie opłaty viaToll. Masa przyczepy nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu powiększonej o 40 %.

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!