Nowy wzór prawa jazdy od 3 marca 2019 roku.

WZÓR PRAWA JAZDY WYDAWANEGO NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ obowiązujący od 4 marca 2019 r.

Nie zawiera on adresu zameldowania. Dotychczasowo wydane dokumenty nie wymagają wymiany do momentu wygaśnięcia ważności.

Powodem nowelizacji jest dostosowanie obecnych przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że pobieranie opłat od wydania dokumentu po zmianie adresu np. przy nadawaniu nowej nazwy ulicy lub zmianie miejsca zamieszkania, jest niezgodne z konstytucją. Prawo jazdy jest dokumentem, które stwierdza zdolność do prowadzenia pojazdów a nie ma być weryfikacją adresu.

Dokumenty wydane zgodnie ze starymi wzorami określonymi w ustawie https://www.zdajtesty.pl/wp-content/uploads/2019/01/ustawa-o-wzorach-dokument%C3%B3w.pdf zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane. Bezterminowe prawa jazdy będą wymieniane obowiązkowo w latach 2028-2033 z 15-letnim okresem ważności.

Nowelizacja ustawy o wzorach dokumentów dostępna na moim blogu: https://www.zdajtesty.pl/wp-content/uploads/2019/03/ustawa-o-wzorach-dokument%C3%B3w-nowelizacja-2019.pdf

Podstawowa ustawa o wzorach dokumentów: https://www.zdajtesty.pl/wp-content/uploads/2019/01/ustawa-o-wzorach-dokument%C3%B3w.pdf

Zostaw Komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!